Pse Vuçiq ka urdhëruar mobilizimin e ushtrisë serbe?

0
9

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviq, ka thënë se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ka lëshuar një urdhër për ngritjen e gatishmërisë luftarake menjëherë pas shikimit të dronëve që hyjnë në territorin e Serbisë qendrore nga Kosova, “duke marrë parasysh përvojën në frontin ukrainas”, në mënyrë që të mos ketë vonesa administrative në zinxhirin komandues.

Vuçeviq ka thënë se, për shkak të shfaqjes së dronëve, Vuçiq “lëshoi ​​një urdhër që çdo objekt i tillë të eliminohej ose të vihej nën kontrollin tonë”, por se luftëtarët MiG-29 nuk u ngritën për shkak të dronëve, por se ata “patrullojnë qiejt tanë”, raporton N1.

Sipas tij, “ushtria mund t’u përgjigjet këtyre sfidave me armë” dhe në mënyra të tjera.

Po ashtu, Vuçeviq ka thënë se të gjithë dronët e vëzhguar vinin nga dy drejtime nga Kosova, përgjatë vijës së Zonës së Sigurisë Tokësore, me “hyrje të herëpashershme në territorin e Serbisë qendrore dhe përpjekje për të vëzhguar pozicionet e njësive të Forcave të Armatosura Serbe dhe objekteve të caktuara”.

Ai ka shtuar se “Ushtria Serbe ka informacione” se dronët janë vërejtur jo vetëm në rrethin e Rashkut, por edhe në rrethin e Toplickës dhe Nishavës.

“Me përvojë në frontin ukrainas, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, si komandant i përgjithshëm, ka dhënë urdhër që çdo objekt i tillë të eliminohet. Luftëtarët tanë, Mig-29, nuk patrullonin për shkak të dronëve, ata kryenin patrullimin dhe kontrollin e rregullt të qiellit tonë. “Ushtria mund t’u përgjigjet këtyre sfidave me topa”, ka deklaruar Vuçeviç.

Ministri i Mbrojtjes ka thënë se titujt “të pasaktë” të mediave të Prishtinës janë “se ushtria po përqendrohet në vija administrative” me Kosovën, por se sipas tij, bëhet fjalë për stërvitje që zhvillohen në gjithë Serbinë me emrin “Manovra 22”.

“Nuk mund të them se rreziqet e sigurisë nuk ekzistojnë, para së gjithash për shkak të sjelljes së papërgjegjshme të administratës në Prishtinë, por Serbia nuk dëshiron asnjë luftë”, ka thënë Vuçeviq.

Shakatë në rrjetet sociale për vendimin për të urdhëruar mobilizimin ushtarak për shkak të dronëve nuk ndalen

Ngritja e e flamujve nga Ushtria Serbe për shkak të dronëve që janë vërejtur rreth vijës administrative me Kosovën, siç raportuan mediat dje, ka trazuar rrjetet sociale.

Kjo lëvizje në dukje e pakuptimtë e “Ushtrisë në luftën kundër dronëve” është përdorur si një shaka e nxehtë në Twitter.

Edhe filmi vizatimor The Simsons shërbeu si frymëzim. Ndërsa, edhe ish-ministri i Policisë Aleksandar Vulin nuk u përjashtua nga batutat, duke e quajtur “Gjuetar drone”, i cili hidhet nga avioni me parashut.