Inteligjenca britanike: Lëvizja e rusëve tregon arratisjen e shpejtë nga Khersoni

0
5

Ministria britanike e Mbrojtjes, ka publikuar raportin më të fundit sa i përket luftës në Ukrainë.

Në të inteligjenca britanike rikujtojnë se gjatë 27 tetorit, guvernatori i rajonit të okupuar ukrainas Kherson, Vladimir Saldo, i emëruar nga ana e Rusisë, ka thënë se mbi 70 mijë persona tani janë larguar nga Khersoni.

Më 26 tetor 2022, Saldo pretendoi gjithashtu se Rusia kishte hequr eshtrat e një burrështetasi të famshëm rus të shekullit të 18-të, Princit Grigory Potemkin, nga varri i tij në një katedrale në Kherson në lindje të Dnipro.

Në identitetin kombëtar rus, Potemkin është i lidhur fort me pushtimin rus të tokave të Ukrainës në shekullin e 18-të, dhe nënvizon peshën që Putin pothuajse me siguri i vendos justifikimin historik të perceptuar për pushtimin.

Ky largim simbolik i Potemkinit dhe eksodi i banorëve ndoshta i paraprin tërheqjes së përshpejtuar të forcave ruse nga zona, thuhet ndër tjera në raportin e inteligjencës britanike. /Telegrafi/