Erdogan prezantoi makinën e parë elektrike turke: Do të dalë në rrugë deri në vitin 2023 (VIDEO)

0
7

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka njoftuar se makina e parë elektrike turke do të dalë në rrugë në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm. Ai shprehu shpresën se makina e parë elektrike turke TOGG do të jetë në rrugët e shumë vendeve të botës si markë prestigjioze turke, transmeton InfoShqip.

Të shtunën, në provincën Bursa, Erdogan mori pjesë në ceremoninë e hapjes së kompleksit turk të prodhimit masiv të makinave elektrike TOGG.

Ceremonia solemne është mbajtur në festën kombëtare Ditën e Republikës, të cilën Turqia e feston më 29 tetor.

“TOGG është emri i projektit që na motivon të gjithë ne të shijojmë këtë ëndërr të përbashkët për një të ardhme të fortë për vendin tonë”, tha Erdogan.

Siç u njoftua së fundmi, modeli C-SUV tërësisht elektrik i TOGG, i cili do t’i nënshtrohet testeve të homologimit që zgjasin rreth pesë muaj, do të mbërrijë në sallonet në mars 2023.

Pas këtij SUV, blerësve do t’u ofrohet një sedan plotësisht elektrik në segmentin C në vitin 2025. Më pas do të ndiqni hatchback-un kompakt, B-SUV dhe C-MPV, të cilat do të plotësojnë gamën e automjeteve të kompanisë TOGG.

Këto pesë modele elektrike do të përdorin të njëjtën platformë mekanike dhe TOGG synon të arrijë një kapacitet prodhimi prej 175,000 njësi në vit dhe të tregtojë një total prej 1,000,000 automjetesh deri në vitin 2030./InfoShqip.com