26 октомври – На денешен ден

0
21

899.- Почина англискиот крал Алфред Велики, кој по доаѓањето на тронот во 871 година успешно ја бранел земјата од Данците, го ослободил и повторно го изградил Лондон. Развил земјоделство, основал нови градови и направил многу на полето на духовната култура собирајќи учени луѓе од странство.

1440 – Жил де Раис, еден од борците на Јованка Орлеанка, бил обесен. Поранешниот маршал на Франција беше обвинет за сатанизам и убиство на 140 деца. Неговото злосторство беше инспирација за приказната „Сина брада“.

1685.- Роден е италијанскиот композитор Џузепе Доменико Скарлати, виртуоз на чембало. Составил повеќе од 550 композиции за чембало, познати сонати во едно движење (соната форма на Скарлати).

1759.- Роден е Жорж Жак Дантон, еден од водачите на Француската револуција, кој на 14 јули 1789 година го предводеше нападот врз затворот Бастилја во Париз. Како противник на револуционерниот терор, тој се судри со Робеспјер, беше обвинет за соработка со непријателите на републиката и беше погубен на гилотина во 1794 година.

1842.- Роден е рускиот сликар Василиј Василиевич Верешчагин, автор на монументални композиции од руско-турската војна (1877-78).

1861.- Во Франкфурт беше прикажана работата на првиот уред за пренос на говор, кој неговиот дизајнер Јохан Филип Реис (Јохан Филип) го нарече телефон. Американецот Александар Греам Бел (Александар, Бел) се смета за пронаоѓач на првиот употреблив телефон (1876).

1863.- Во Женева започна четиридневната меѓународна конференција на 14 земји, каде што беше основан Црвениот крст и беа објавени принципите кои послужија како основа за усвојување на Женевската конвенција за заштита на воените жртви во 1864 година.

1896.- Во Адис Абеба беше потпишан договор со кој се воспостави мир меѓу Италија и Абисинија (Етиопија) и се признава независноста на Абисинија.

1905.- За време на Првата руска револуција (1905-07), работниците го основале првото советско (работничко собрание) во Петроград.

1905.- Со договорот во Карлштад, Норвешка се одвоила од Шведска и станала независно кралство со кралот Хакон VII.

1911.- Во Кина, монархијата била укината и била прогласена република со Сун Јат Сен (Јат) како привремен претседател.

1916.- Роден е францускиот државник Франсоа Митеран, кој како прв социјалист беше избран за претседател на Франција во мај 1981 година и на таа функција остана 14 години. Во Втората светска војна бил еден од водачите на француското движење на отпорот, а од 1971 година е лидер на Социјалистичката партија на Франција.

1917.- Бразил и објави војна на Германија во Првата светска војна.

1955.- Генералот Нго Дин Дием ја прогласил Република Виетнам во Јужен Виетнам, а себеси за претседател и воспоставил диктаторски режим. Тој беше убиен во воен удар во ноември 1963 година.

1955.- Парламентот на Австрија, еден ден по заминувањето на последните сојузнички окупаторски војници, го прифати Државниот договор, кој се обврза на постојана неутралност на земјата.

1961.- Југословенскиот писател Иво Андриќ ја доби Нобеловата награда за литература и стана првиот југословенски добитник на оваа престижна светска награда.

1972.- Умре рускиот дизајнер на авиони и хеликоптери Игор Иванович Сикорски, кој го конструираше првиот успешен хеликоптер и во 1913 година првиот повеќемоторен авион. Во 1919 година емигрирал во САД, каде што продолжил да работи на изградба на нови типови авиони и хеликоптери.

1972.- Во кампањата на Сојузот на комунистите на Југославија против „анархолибералите“, беа сменети највисоките функционери на Сојузот на комунистите на Србија, Марко Никезиќ и Латинка Перовиќ. Потоа беа сменети функционери во државниот апарат и бизнис менаџери кои се залагаа за либерализација и модернизација на општеството.

1976.- Генералното собрание на ОН едногласно го осуди апартхејдот и ги повика владите на земјите-членки да забранат секаков контакт со Транскеи, кој имаше самопрогласено независност со бело малцинство на чело.

1994.- Израел и Јордан потпишаа договор, со кој по 46 години формално заврши воената состојба меѓу двете соседни земји.

1995.- Во Малта е убиен водачот на палестинската терористичка исламска организација „Исламски џихад“, Фати Шкаќи.

1998.- Претседателите на Перу и Еквадор потпишаа формална декларација со која беше решен граничниот спор меѓу двете јужноамерикански земји што настана на почетокот на 19 век, за кој тие неколкупати војуваа.

1999.- Советот за безбедност на ОН одобри распоредување на меѓународни мировни сили, 11.000 војници и полицајци, во Источен Тимор.

2000.- На состанокот во Букурешт, СР Југославија стана полноправна членка на Пактот за стабилност за Југоисточна Европа.

2001.- Белградскиот суд го осуди Добросав Гавриќ на 20 години затвор за убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан и уште две лица во хотелот „Интерконтинентал“ во Белград на 15 јануари 2001 година.

2007.- Умре американскиот биохемичар Артур Корнберг, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1959 година за синтеза на ДНК во епрувета. Корнберг открил хемиски механизам кој покажува како се формира ДНК во клетката.

2010 година – 113 луѓе загинаа, а повеќе од 500 се водат како исчезнати по силниот земјотрес што предизвика цунами во областа на Индонезија на 78 километри од островот Јужен Пагаи, архипелагот Ментаваина; Во ерупцијата на вулканот Маунт Мерапи на индонезискиот остров Јава загинаа 13 лица.

2014.- Актуелната претседателка на Бразил, Дилма Русеф, победи во вториот круг од претседателските избори со 51,5 отсто од гласовите.

2014 – Избори за национални совети на националните малцинства одржани во Србија.

2015 – 385 луѓе загинаа во силен земјотрес во авганистанската провинција Бадакшан, која граничи со Пакистан, Таџикистан и Кина.