Што се случува? Земјата се тресе – 14 земјотреси за еден ден

0
13

Југот на Перу од петокот го тресат околу 14 силни земјотреси.

 


Медиумски извори јавуваат дека најсилниот земјотрес бил со јачина од 5,9 Рихтер, предизвикувајќи загриженост кај жителите, но без жртви или значителна материјална штета, соопшти Институтот за геофизика на земјата (ИГП).

Во меѓувреме, во деталите за медиумите се додава дека најсилниот земјотрес со јачина од 5,9 степени е регистриран во 15:22 часот.

Епицентарот бил морско подрачје на 111 километри југозападно од градот Ика и 400 километри јужно од главниот град Лима, додека длабочината била проценета на 26 километри, соопшти ИГП.

Геофизичкиот институт во Перу мерења на зголемена сеизмичка активност во регионот, со центар во морската област 86-111 километри југозападно од градот Ика и длабочина 10-28 километри:

04:16 – Земјотрес со јачина од 4,6 степени
05:56 – Земјотрес со јачина од 4,5 степени
07:19 – Земјотрес со јачина од 4,1 степени
09:21 – Земјотрес со јачина од 5 степени
13:52 – земјотрес 4 фронта