Полицијата “сечеше” сношти. Над 200 казни

0
22

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (04.11.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 197 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 15 санкции, четири санкции за прекршоци што ги прават пешаците, 26 мерки за непрописно престројување на возила.

Изречени се шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), 10 санкции за технички неисправни возила во јавниот превоз, девет мерки за користење мобилен телефон…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваaт сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.