Нова цена на горивата во Македонија – Каква одлука ќе донесе РКЕ?

0
22

Денеска, наместо вчера, поради празникот, Регулаторната Комисија за Енергетика, сќе ги утврди новите цени на горивата кои ќе важат во следните денови.

Цените на нафтата на светските берзи се доста нестабилни, па така барел од типот брент се продава за 93 долари.

Во моментов малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, изнесува 89,00 денари/литар, на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, изнесува 91,50 денари/литар, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 103,00 денари/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) изнесува 98,50 денари/литар.

Цените ќе бидат познати денес на пладне, а ќе важат од полноќ.