Маск најави месечна претплата за користење Твитер

0
15
epa08855507 SpaceX owner and Tesla CEO Elon Musk arrives on the red carpet for the Axel Springer award, in Berlin, Germany, 01 December 2020. EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN / POOL

Илон Маск, новиот сопственик на Твитер, објави дека наскоро планира да воведе месечна претплата од околу осум американски долари за корисниците кои ќе треба да ја потврдат автентичноста на својот профил и сакаат да бидат помалку изложени на реклами.

Од минатата година Tвитер нуди платени услуги, но Маск сака да воведе нова понуда, поскапа и наменета за поголем број корисници, којашто ќе значи поразновидни извори на приходи на платформата.

Маск, кој го купи Твитер во четвртокот, најави дека ќе им наплаќа месечна претплата на оние кои сакаат сина ознака до нивното име како потврда дека профилот не е лажен.

Само одредени профили засега можат да ја користат оваа опција, како што се оние на влади, компании, медиуми, политичари, спортисти итн.

Претплатниците ќе имаат и други придобивки – нивните твитови ќе добијат приоритетен статус, ќе може да објавуваат подолги видеа и аудиоснимки и ќе бидат изложени на двојно помалку реклами. Цената на таа претплата ќе зависи од земјата на корисникот.