Како настана случајот во Битола Се задушиле од гасови кај местото што извира кисела вода

0
23

Двајца битолчани се пронајдени починати кај изворите за кисела вода што испуштаат отровен гас кај месноста Сребрена вода.

„Во 16.24ч. од Итна медицинска помош во СВР Битола било пријавено дека кај изворите на кисела вода на место викано.„Сребрена вода“ во близина на битолската село Крстоар, имало две починати машки лица. За настанот е известен јавен обвинител. Од страна на екипа од Итната помош била констатирана смрт. По наредба на јавен обвинител, телата на починатите се предадени за обдукција, соопштија од СВР Битола.