Зошто Вучиќ нареди мобилизација на српската војска?

0
20

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, соопшти дека мобилизацијата на српската војска не била наредена поради беспилотните летала, туку дека тие вршеле редовно патролирање и контрола на земјата.

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ издал наредба за зголемување на борбената готовност веднаш откако видел беспилотни летала кои влегуваат на територијата на централна Србија од Косово, „земајќи го предвид искуството со украинскиот фронт “, за да нема административни одложувања во синџирот на команда.

Вучиќ рече дека, поради појавата на беспилотните летала, Вучиќ „издал наредба секој таков објект да биде елиминиран или да се стави под наша контрола“, но дека ловците МиГ-29 не полетале поради беспилотните летала, туку дека тие „Патролирај го нашето небо“, пренесува N1.

Според него, „армијата може да одговори на овие предизвици со оружје“ и на други начини

Исто така, Вучевиќ рече дека сите набљудувани беспилотни летала доаѓаат од два правци од Косово, по линијата на Копнената безбедносна зона, со „повремен влез на територијата на централна Србија и обиди за набљудување на позициите на единиците на српските вооружени сили и одредени предмети“.

Тој додаде дека „Војската на Србија има информации“ дека беспилотни летала биле забележани не само во областа Рашку, туку и во областа Топличка и Нишава.

„Со искуство на украинскиот фронт, претседателот на Србија, Александар Вучиќ како врховен командант нареди да се елиминира секој таков објект. Нашите ловци Миг-29 не патролираа поради беспилотни летала, вршеа редовно патролирање и контрола на нашето небо. „Армијата може да одговори на овие предизвици со топки“, изјави Вучевич.

Министерот за одбрана изјави дека „неточните“ наслови на приштинските медиуми се „дека армијата се концентрира на административни линии“ со Косово, но дека според него, станува збор за вежби што се одржуваат низ Србија под името „Маневар 22“. .

„Не можам да кажам дека безбедносни ризици не постојат, пред се поради неодговорното однесување на администрацијата во Приштина, но Србија не сака никаква војна“, рече Вучевиќ.

Шегите на социјалните мрежи за одлуката да се нареди воена мобилизација поради дронови не престануваат

Подигнувањето знамиња од страна на војската на Србија поради беспилотните летала кои се забележани околу административната линија со Косово, како што вчера објавија медиумите, ги разбранува социјалните мрежи.

Овој навидум бесмислен потег на „Армијата во војна против дронови“ е искористен како жешка шега на Твитер.

Дури и цртаниот филм Симсонови служеше како инспирација. Во меѓувреме, од шегите не беше исклучен ниту поранешниот министер за полиција, Александар Вулин, кој го нарече „ловец на дронови“, кој скока од авион со падобран.