Дачиќ: Приштина планира да поднесе барање за членство во ЕУ во декември

0
24

Шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ денеска изјави дека српските власти „добиле информации од , како што нагласи „нашите пријатели од ЕУ“ дека Косово во декември ќе поднесе барање за членство во Европската унија. Ова го покажува нивото на лудило и неразбирање на ситуацијата. Тие не само што си ја чешаат главата сега во Брисел, туку не можат да веруваат дека некој во оваа ситуација навистина мисли дека Косово ќе помине“, рече Дачиќ на ТВ Прва.

Тој додаде дека српската страна верува дека „нема шанси да помине ова косовско барање “ и дека ситуацијата во ОН ја држат „цврсто во свои раце“.

Дачиќ рече дека Заедницата на српските општини е единствената причина поради која српската страна го потпишала Бриселскиот договор.

„Приштина сака да го искористи, како што велат, позитивниот моментум за Косово поради Украина“, изјави Дачиќ, додавајќи дека сегашната ситуација на Косово е можност да покаже дали ЕУ стои зад Бриселскиот договор.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече Дачиќ, инсистира на целосна поддршка на барањата на Србите на Косово, со барање да не се преземат чекори по кои нема враќање назад.

„Не смееме да бидеме етикетирани како виновни и гледате дека Приштина го прави токму тоа“, рече тој.

Главниот преговарач на ЕУ, Мирослав Лајчак, како што рече, им пренел на српските власти дека „сите се лути поради однесувањето на косовскиот премиер Албин Курти и го ценат конструктивното однесување на Белград“.

Шефот на српската дипломатија го поддржа протестот најаве од „Српска листа“ во северниот дел на Косовска Митровица и додаде дека Србите треба да покажат единство, а Србија гарантира дека Србите нема да предизвикуваат инциденти.