Гардијан: Се чини дека Москва го подготвува теренот за понатамошна ескалација

0
20

Се чини дека Москва го подготвува теренот за понатамошна ескалација со дискредитирачки тврдења дека Киев може да употреби „валкана“ бомба, истакна новинарот Питер Бомонт во анализа за британски Гардијан.

Додека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им кажа на западните претставници дека војната во Украина оди кон „неконтролирана ескалација“, рече Бомон во анализата, се чини дека Кремљ мери како да одговори на уште еден очекуван пораз на бојното поле околу клучниот јужен град Керсон.

Имајќи предвид дека руските трупи поставуваат нова одбрана за новата украинска офанзива во Луганск на истокот на земјата, аналитичарите веруваат дека Москва го подготвува теренот за понатамошна ескалација и ги користи дискредитираните тврдења дека Киев подготвува употреба на валканите бомба како знаме за „лажна операција“ за да се обвини Русија.

Сепак, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги отфрли тие тврдења.

„Тврдењето дека Украина се подготвува да употреби валкана бомба во Украина е апсурдно“, рече тој.

Руските власти, вклучително и самиот Владимир Путин, постојано навестуваа дека Кремљ можеби е подготвен да употреби нуклеарно оружје за да ги обесхрабри Киев и неговите западни сојузници, кои ја снабдуваат Украина со модерно оружје, разузнавање и обука.

Сепак, Кремљ продолжи да ги промовира тврдењата за украинска валкана бомба во понеделникот, при што Игор Кирилов, шеф на единицата за радиоактивно оружје на вооружените сили, рече дека војниците се мобилизираат да работат во радиоактивно контаминирана средина. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека заканата е реална.

„Нивната недоверба во информациите дадени од руската страна не значи дека не постои закана од употреба на таква валкана бомба“, изјави тој за новинарите, пишува Гардијан.

Во телефонските разговори со британските, француските и турските колеги, Шојгу зборуваше за „ситуација која брзо се влошува“, а исто така телефонски разговараше со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин по втор пат во три дена. Пентагон соопшти дека Остин му рекол на Шојгу дека „отфрла секое оправдување за руската ескалација“.

Шојгу, без да презентира никакви докази, рече дека Украина може да предизвика ескалација со употреба на „валкана бомба“ – конвенционален експлозив обложен со радиоактивен материјал.

Аналитичарите оценија дека „валканата бомба“ нема да ѝ биде од корист на Украина на бојното поле, особено кога нејзините сили во моментов преземаат големи делови од територијата со конвенционални средства, и ги толкуваа тврдењата на Русија како изговор за сопствената планирана ескалација.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски исто така рече дека ова руско обвинување е сигнал дека Москва планира таков напад за да ја обвини Украина за тоа.

„Ако Русија каже дека Украина наводно подготвува нешто, тоа значи едно: Русија веќе има подготвено сè“, рече Зеленски.

Коментарите на Шојгу одговараат на вознемирувачката шема на ескалација на акциите на Москва додека војната се сврте против Русија.